Ghidul dada pentru postumani nu e un simplă barcă prin torentul diluvionar ticluit de un român în Café de la Terasse din Zürich, instituţie de pierdut vremea, încă din 1916, când dintr-un plictis al istoriei, Andrei Codrescu i-a găsit la o partidă de şah imaginar pe V.I. Lenin, babacul comunismului şi pe Tristan Tzara, babacul dadaisimului. Alegoria urmăreşte, la bifucraţie, cele două căi ale lumii revoluţionare. Una spre crime, gulag şi dictatură a proletariatului şi alta spre spargerea canoanelor, libertate absolută şi desfrâu.”Dadaismul joacă pentru haos, libidou creativ şi absolut, comunismul pune energiile în slujba raţiunii, ordinii, a unei toximonii sociale care duc la crearea omului nou”, prezumă Andrei Codrescu, de la începutul eseului. Continuare> http://www.bookiseala.ro/andrei-codrescu-ghid-dada-pentru-postumani...

Vizualizări: 178

Răspunde la Aceasta

Răspunsuri la Aceste Discuţii

O informatie interesanta! Cu siguranta cartea ar trebui citita pentru a comenta ideile, sumar expuse in aceste articole.
Totusi imi exprim si eu parerea ca adevaratii dada sunt intradevar reprezentantii nostri, care ne ofera "paine, dulce in gura si mara in stomac" (Apocalipsa) si circul idolior sexy.
Apocalipsa este in progres! Fie-ne Apocalipsa usoara!
Ma bucur ca a fost luata in discutie aceasta carte. Vin si eu cu propria-mi varianta:
http://reteaualiterara.ning.com/profiles/blogs/dada-sau-despre-into...
Imaginar e numai talentul lui Codrescu...in rest totul e plagiat! Steve Nichols a publicat "The Post-Human Manifesto" in 1988.. Asa ca ideea nu e noua in nici un fel dupa 22 de ani, dar ideea ca Tristan Tzara ar fi jucat sah, e de risul curcilor de la Princeton Press care sunt provinciali ca si Codrescu (Sibiu-Baton Rouge) caci nu stia sah de loc!
Lenin si altii din zona rasariteana erau chemati "dada-isti" ca o jignire caci foloseau da,da in conversatie ca si rusii... ca de exemplu: "Nu e o seara buna azi La cabaretul Voltaire caci sunt toti dada-istii aici! Codrescu a fost un critic al Suprarealismului toata viata lui caci cica s-a comercializat...pai da cu el incepind!
In ce priveste observatia ca avem nevoie de curent electric si calculatoare si telefon cellular a fost Lenin care a vazut asta in anii 20 cind a spus Puterea Sovietelor + Electricitate=Comunism
Puterea de a publica orice rahat, plus copy and paste din Wikipedia= carti dupa carti de necitit....
Its time for Beck's and a Monte Cristo cigar. In sfarsit putem spune ca am iesit din iarna. Il respect pe Codrescu dar pe Valery il iubesc.
Andrei Codrescu remembers writing fortune cookies for $5 a fortune. The last fortune he received said: "You will know the future in time." Now that it IS the future, he offers this insight: time will make truth irrelevant.
Ceva e nepoetic in stilul lui...
Intr-o noapte, D-zeu a pavat Calea Victoriei cu fortune cookies. Problema era ca in interior biletelele erau scrise intr-o limba moarta. Lumea a inceput sa calce pe ele si zgomotul era sfasietor. Gunoierii au maturat cioburile si camioane intregi au fost trimise la crescatoria de porci de la periferie. Dar porcii au refuzat sa le manance. Era prin preajma Craciunului. Singurele biletele care s-au pastrat intacte dupa acel eveniment bizar au fost acelea gasite in basca unui cersetor, dar in timp si ele sau pierdut. Basca a supravietuit dar nu mai este de mult in Tzara. In ultimii ani, un artist local mai imaginativ arunca cateva tone de fortune cookies din elicopter. Lumea le mananca cu placere. Problema este ca pe bilete scrie in romaneste "porcilor v-ati futut norocul", dar cui ii pasa, este criza
Ultimele proiecte poetice ale maestrului Codrescu e sa promoveze pe Nina Cassian ca o poeta disidenta si pe Carmen Firan si ea disidenta ca cea mai buna poeta contemporana de limba romana scriind elogii pe coperta din spate...
Valery, te rog sa imi pastrezi si mie o copie. Atat Nina Cassian cat si Carmen Firan sunt scriitori de valoare.
Pai multi au mancat fortune cookies fara sa citeasca biletzelele. Unii le-au mancat cu tot cu biletzele.
Am citit şi eu cartea aceasta. Un mic amuzament drăguţ, dar n-am aflat foarte multe lucruri noi şi ce e şi mai rău e că exact înainte să citesc cartea, am citit "DADA EST" al lui Tom Sandqvist, care este aici citată de mai multe ori. În fine...

Insignă

Se încarcă...

Fişiere video

• Adăugare fişiere video
  • Vizualizează Tot

Statistici

Top Poetry Sites

© 2019   Created by Gelu Vlaşin.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor