reţeaua literară

poezie, proză, muzică, arte plastice, foto, video, evenimente

Legatura intre materie si constiinta...sau: exista puterea gandurilor?

Acum jumatate de an am inceput sa scriu un serial saptamanal despre "Puterea gandului" la ziarul Rasunetul (din Bistrita-Nasaud), in care discut natura constiintei si legaturile ei cu materie, adica, realitatea noastra pe baza fizicii cuantice. Cine doreste sa discute acest subiect cu mine, este invitat la schimbul de pareri aici. (Va rog sa nu va suparati de greseli pe care fac in limba romana, fiindca nu sunt romanca).

Vezi link-ul spre articolele:

http://www.rasunetul.ro/search/node/nina+may

Vizualizări: 835

Răspunde la Aceasta

Răspunsuri la Aceste Discuţii

I fell in love. Congratulations !!!
Adrian
CORECT
ramanand captivi in realitatea secunda a gandurilor nu am putut misca un fir de praf in lumina care batea pe fereastra si ma intrebam de ce . acum stiu..actionam asupra umbrei firului de praf din minte
neputinta vine din faptul ca oamenii nu mai stiu cum sa afle cine sunt cu adevarat

vedeti un raspuns pt cei ce se cred lipsiti de putere, fara sa afle mai intai cine sunt si pt cei care continua sa scrie despre puterea mintii asupra materiei
Check out the blog post 'Ce sunt puterile supranaturale ? Care sunt caile de acces ?'
Ce sunt puterile supranaturale ? Care sunt caile de acces ?
Care sunt puterile supranaturale cunoscute in diferite traditii?
http://reteaualiterara.ning.com/profiles/blogs/puterile-supranatura...
In medie cam 500 de milioane de spermatozoizi inoata in fiecare 7 grame de sperma ...pare ca nu are legatura cu subiectul in tema dar mai mult sau mai putin are...chiar daca un singur spermatozoid primeste o "medalie" inmultesc teoretic cata energie se poate genera de la cei 500 de milioane daca toti ar "reusi"..apoi cata energie genereaza un om intro viata..nu e cam multa energie?. Am avut curiozitatea sa studiez magia alba neagra sau spalacita..:)) ...ca sa inteleg de ce anumite "ritualuri" se fac dupa anumite reguli si cum..in final dupa teorie si chiar practica am inteles ca trebuie sa ti cont de 2 reguli : credinta in cea ce faci si cum o faci , multe metode se leaga cu fizica cuantica si astronomie ..de ce frcventa creierului este intre 0,5 si 30 hz..si cea a pamantului este de 7-9 hz si cum poti "profita" de acest fapt care si el demonstreaza legatura intre materie si constiinta...de ce planetele si sateliti lor din sistemul nostru solar "asociate" cu chimia rezulta elementul Magneziu (proton, electron etc) ..am vazut un documentar despre apa si cum capata apa "memorie" ba chiar am facut si eu un experiment legat de apa ,preluat din documentar si a mers....avem 70 la suta apa in corp si multi dintre noi reactioneaza (nu dorm) cand e luna plina ....si poate ca mai sunt multe de zis atat din experienta personala sau nonpersonala..cati din noi au experimentat diverse lucruri si la ce concluzie au ajuns..????
Posedăm un corp fizic care e compus din organe. Chiar şi copiii ştiu asta: întrebaţi-i unde le sunt ochii, ei vă vor arăta; şi gura, urechile, nasul, picioarele vi le vor arăta, de asemenea. Mai târziu, la şcoală, ei vor învăţa că omul are cinci
simţuri (vederea, mirosul, auzul, gustul şi simţul tactil), având fiecare funcţii bine determinate: funcţiile senzaţiilor tactile nu sunt cele ale gustului sau ale vederii, etc.
Toate raporturile omului cu lumea sunt bazate pe cele cinci simţuri, de aceea el încearcă să profite la maxim de posibilităţile lor şi, deasemenea, să-şi multiplice senzaţiile pe care le furnizează ochii, urechile, pielea, etc... Printre senzaţii, unele sunt mai mult sau mai puţin necesare şi mai mult sau mai puţin intense. De exemplu, gustul: cine ar nega bogăţia, varietatea senzaţiilor produse de gust, mai ales la o masă suculentă? Sau simţul tactil... Se spune că plăcerea sexuală dă cele mai puternice senzaţii, ceea ce este destul de îndoielnic. În general, da, e adevărat, dar nu pentru toată lumea: anumiţi artişti, înzestraţi cu o mare sensibilitate a vederii sau auzului, trăiesc cele mai puternice impresii graţie culorilor şi sunetelor, mai intense decât cele din cazul actului sexual, care adesea îi lasă indiferenţi şi reci.
Majoritatea oamenilor nu e încă aşa de evoluată, putem spune că simţul tactil (în care includem şi sexualitatea) şi gustul sunt, pe moment, cele două simţuri care guvernează lumea. Vederea, auzul şi mirosul ocupă un loc secundar; sunt oameni pe care parfumurile, sunetele şi culorile îi lasă indiferenţi, cu excepţia cazului când este în joc interesul lor, ca în cazul animalelor, unde mirosul, auzul şi văzul sunt extraordinar de dezvoltate, pentru că au nevoie de aceste simţuri pentru a se proteja şi a-şi căuta hrana.
Observaţi oamenii: ei au posibilitatea de a vedea totul, de a gusta şi atinge totul, de a cumpăra totul, şi totuşi le lipseşte ceva. De ce? Pentru că ei nu ştiu că, pentru a cunoaşte plenitudinea, a descoperi senzaţii de o putere şi bogăţie într-adevăr excepţionale, trebuie să începă prin a nu mai conta exclusiv pe cele cinci simţuri. În acest domeniu orientalii sunt capabili de a face experienţe absolut de neconceput pentru occidentali. În India sau în Tibet, de exemplu, anumiţi yoghini locuiesc în găuri scobite în pământ. În această obscuritate, în linişte absolută,
nu există nici un fel de hrană pentru cele cinci simţuri, pe care yoghinul reuşeşte să le amorţească prin meditaţie. Iar când simţurile se opresc din funcţiune, ele nu mai absorb energia psihică destinată centrilor subtili: atunci, aceştia se trezesc şi yoghinul începe să vadă, să audă şi să simtă, să atingă elementele fluidice din regiunile superioare.
Când oamenii vor stăpâni şi domina materia graţie celor cinci simţuri, ei vor începe să se avânte spre înălţimi pentru a-şi dezvolta simţurile spirituale. Deci, cei care doresc să avanseze pe drumul evoluţiei, să înceapă să reducă din senzaţiile pe care le încearcă prin cele cinci simţuri pentru a căuta de acum înainte în ei înşişi. Înăuntru e vastitate, bogăţie... trebuie numai să căutăm!
pamantuldeocamdata.blogspot.com/2010/06/centr...
:)

Proteinele memoriei sunt indiscutabil substanta organica, adica materie. Interactiunile dintre ele insa sunt interactiuni slabe (forte van der Waals si interactiuni electrostatice intre dipolii apei si sarcinile electrice de pe suprafata lantului proteic) aproape imposibil de cuantificat. Ironic vorbind, cel mai puternic instrument uman de lucru (mintea) este conditionat de interactiuni slabe si necuantificabile in orizontul actual al stiintei.

Buna seara

Intr-un mod "intamplator" am dat peste articolele "Puterea gandului " de pe "Rasunetul". Si, deoarece in arhiva nu le-am gasit intr-o ordine prea buna, am stat chiar cateva ore sa mi le copiez in ordine pentru a face astfel toata lucrarea. Ideea e ca, nu am gasit deloc "puterea gandului 26"...am tot cautat-o pe site-ul "rasunetul" si nu am dat de acest articol cu numarul 26. Se poate sa mi-l trimiteti in vreun fel ?

Va felicit pentru tot ce faceti !

Cuantica este legătura omului cu Dumnezeu!

Vă rugăm să faceți donații pentru a sprijini Rețeaua literară:

SOCIAL MEDIA

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

Parteneri

Insignă

Se încarcă...

Statistici

Top Poetry Sites

© 2014   Created by Gelu Vlaşin.

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor

$ curl -L http://github.com/facebook/php-sdk/tarball/master | tar xvz $ mv facebook-php-sdk-* facebook-php-sdk $ cp facebook-php-sdk/examples/example.php index.php