A doua ediţie a galei premiilor filmului românesc organizată de Asociaţia pentru Promovarea Filmului Românesc în parteneriat cu Centrul Naţional al Cinematografiei aduce in prim plan valorile cinematografiei româneşti de ieri şi de astăzi şi încununarea ascensiunii uimitoare din ultimii ani.

"Am creat acest eveniment de amploare care să aducă din nou filmul în atenţia şi în inimile spectatorilor români, gala urmând să fie transmisă în direct pe postul naţional de televiziune.

Gala se doreşte totodata un prilej de reunire a cineaştilor români într-un cadru festiv, sărbătorind succesele şi salturile impresionante pe care filmul românesc le-a realizat în ultimii ani prin participarea la festivaluri internaţionale şi obţinerea unui număr semnificativ de premii importante.

Trofeul evenimentului, care înfăţişeză legendarul personaj, “omuleţul lui Gopo”, va fi înmânat celor 19 câştigători pentru fiecare dintre categoriile nominalizate."

Sursa: www.tiff.ro

Filme propuse pentru nominalizare la Gala Premiilor Gopo ediţia a II a - 2008

FILME DE LUNG METRAJ PROPUSE PENTRU NOMINALIZARE

4 LUNI, 3 SĂPTĂMÂNI ŞI 2 ZILE (Regia: Cristian Mungiu)

CALIFORNIA DREAMIN’ (NESFÂRŞIT) (Regia: Cristian Nemescu)

DUPĂ EA (Regia: Cristina Ionescu)

ÎNGERUL NECESAR (Regia: Gheorghe Preda)

LOGODNICII DIN AMERICA (Regia: Nicolae Mărgineanu)

TICĂLOŞII (Regia: Şerban Marinescu)

-----------------------------------------------------------------------------------------

FILME DE SCURT METRAJ PROPUSE PENTRU NOMINALIZARE


4 AŞI (Regia Cătălin Soci)

180 (Regia Liviu Săndulescu)

ACASĂ (Regia Paul Negoescu)

ADOLESCENTA (Regia Dana Stroe)

AFTER IMAGE (Regia Cătălin Leescu)

AMATORUL (Regia Marian Crişan)

APARTAMENT 69 (Regia Constantin Vişoiu)

DIMINEAŢA (Regia Radu Jude)

EROUL (Regia Zsolt Magyari)

FILMELE MELE NEFĂCUTE (Regia Eva Pervolovici)

FLY (Regia Andrei Dăscălescu şi Victor Dragoş)

FOETUS EX-MACHINA (Regia Monica Istrate)

FRAGMENTE (Regia Anamaria Chioveanu)

HEARTBEATS (Regia Raluca Mirescu)

INTERIOR. SCARĂ DE BLOC (Regia Ciprian Alexandrescu)

ION ŞI MARIA (Regia Costin Elefteriu)

LA DRUMUL MARE (Regia Gabriel Sîrbu)

LECŢIA DE BOX (Regia Alexandru Mavrodineanu)

NIGREDO (Regia Mihai Chirilă)

LALEA CE ŞI-A PIERDUT MINŢILE (Regia Mihai Chirilă)

OCHIUL MEU STÂNG (Regia Daniel Simion)

PETE (Regia Andrei Dăscălescu)

RADU + ANA (Regia Paul Negoescu)

RIEN NE VA PLUS (Regia Nemethi Borno)

SAGA (Regia Gabriel Achim)

SCURTĂ PLIMBARE CU MAŞINA (Regia Paul Negoescu)

SCURTĂ REVEDERE (Regia Vlad Feneşan)

SINOPSIS DOCU-DRAMA (Regia Vlad Tandafir)

STAI SĂ VEZI (Regia Tiberiu Iordan)

STEA CĂZĂTOARE (Regia Alexandru Stanciu)

ŞTEFAN (Regia Stanca Radu)

TÂRZIU (Regia Paul Negoescu)

VALURI (Regia Adrian Sitaru)

VIAŢĂ DE CÂINE (Regia Alexandru Stanciu)

----------------------------------------------------------------------------

FILME DOCUMENTARE PROPUSE PENTRU NOMINALIZARE


1956 – REVOLUŢII EŞUATE (Regia Vig Emese )

1956 – AFACEREA IMRE NAGY (Regia Vig Emese)

A FI SAU A NU FI! (Regia Anca Damian)

ACEI ROMÂNI MINUNAŢI: GOGU CONSTANTINESCU (Regia Anca Filoteanu)

ACEI ROMÂNI MINUNAŢI: FAMILIA LEONIDA (Regia Anca Filoteanu)

ACEI ROMÂNI MINUNAŢI: NICOLAE COPULESCU (Regia Anca Filoteanu)

ACEI ROMÂNI MINUNAŢI: NICOLAE DONICI (Regia Anca Filoteanu)

APUSUL AURARILOR (Regia Cristina Oancea)

BAR DE ZI AND OTHER STORIES (Regia Corina Radu)

BELA LUGOSI – ULTIMUL VAMPIR (Regia Florin Iepan)

BISERICA DIN CLEJANI (Regia Anca Filoteanu)

DRĂGUŞ 2X40 (Regia Titus Muntean)

FANFARON, FANFARON (Regia Cornel Gheorghiţă)

HUMORESCĂ (Regia Diana Deleanu)

IN THE VILLAGE (Regia Ivana Mladenovici)

INSULA PEŞTILOR (Regia Mihai Chirilă)

ÎN SPATELE ISTORIEI (Regia Iulian Capsali)

ÎNTÂLNIRE CU DOINA CORNEA (Regia Dan Curean / Ioan Muslea)

LAPTE NATURAL (Regia Ivana Mladenovici)

MISIUNEA LUI FĂNEL (Regia Tudor Jurgiu)

NU TE SUPĂRA, DAR… (Regia Adina Pintilie)

O SCURTĂ POVESTE (Regia Radu Vasile Igazsag)

OAMENI DIN ROMÂNIA – SERIA I – PORTRETE (Regia Ligia Smarandache)

OAMENI DIN ROMÂNIA – SERIA II – COMUNITĂŢI ETNICE (Regia Dan Curean)

POVEŞTI DIN BUCUREŞTI: ISTORIA BNR (Regia Anca Filoteanu)

POVEŞTI DIN BUCUREŞTI: AMINTIRI DESPRE COMUNISM (Regia Anca Filoteanu)

POVEŞTI DIN BUCUREŞTI: GRĂDINA CIŞMIGIU (Regia Anca Filoteanu)

POVEŞTI DIN BUCUREŞTI: PARCUL IOANID (Regia Anca Filoteanu)

RĂZBOI PE CALEA UNDELOR (Regia Alexandru Solomon)

ROBY ICHTYOSAUROS (Regia Andreea Şaguna)

TĂŞULEASA SOCIAL (Regia Radu Puşcaş)

THROW-UP (Regia Adrian Pîrvu)

Vizualizări: 52

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru în reţeaua literară / la red literaria !

Alătură-te reţelei reţeaua literară / la red literaria

Insignă

Se încarcă...

Fişiere video

  • Adăugare fişiere video
  • Vizualizează Tot

Statistici

Top Poetry Sites

© 2019   Created by Gelu Vlaşin.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor