Toate discuţiile etichetate „în” (24)

← Înapoi la Suflet de copil.
Discuţii Răspunsuri Activitatea Recentă

Avocata din ogradă - Poveste în rime - autor Aurora Luchian

N-am văzut mai mare sfadăCa la buni în ogradă!Azorel latră în stradă.Iar găinile-s grămadă,În jurul lui Cotcodac,Cică ar fi avocat. Vin şi…

Început de Aurora Luchian

0 Nov 7, 2015

Nici să ştiu că-s zece Raiuri! - Poveste în rime - autor Aurora Luchian

Stingher, rătăcit în vale, Un stejar crestat în frunze, Lung, cu ramuri colosale, Trosnind zgomotos, mofluze, Geme trist, făr' alinare, De…

0 Aug 21, 2015

În văpaia lui Cuptor - autor Aurora Luchian

În văpaia lui Cuptor,Tolănită pe un nor,Stă o rază aurie,Cu zulufi şi pălărie,Moleşită de căldură,S-ar sălta dar nu se-ndură. Noru-i delic…

0 Iul 28, 2015

Susură vara în toate - Poveste în rime - autor Aurora Luchian

Freamăt lung e în pădure!Ursul umblă după mure,Vulpea leagănă un pui.Colo-n văgăuna lui,Bursucelul doar în şort,Doreşte să facă sport,Antre…

0 Iun 7, 2015

În braţele mamei - autor Aurora Luchian

În braţe, mama, mă ridici,Iar eu m-agăţ de tine,Şi te cuprind mâinile mici,C-aici mi-e tare bine! . Iar tu îmi mângâi căpşorulŞi îmi vorbe…

0 Mar 7, 2015

Iarna în primăvară - autor Aurora Luchian

Bate vânt ca-n iarnă. Bată! Zgâlţâie pomii, o poartă,Un capac de la fântână,Pe un gard l-a pus pe-o rână,Iar din refularea sa,Primăvara l…

0 Mar 6, 2015

Iarna în cojoace rupte - Poveste de iarnă - autor Aurora Luchian

Printre văgăuni abrupte, Iarna în cojoace rupte, S-a ascuns căci o viscoalăCu nămeţi, grămezi, în poală,Îi vărsase peste ea,Cu gând de-a o…

0 Ian 11, 2015

Din Ajunul copilăriei mele - Poveste în rime - autor Aurora Luchian

În Ajun, forfotă mare, Bunicuţa, răgaz, n-are! Roboteşte de cu zor, Bagă, scoate din cuptor, Bunătăţi cum numai ea, Ştie să facă aşa.. Mama…

0 Dec 22, 2014

Mama-Brumă şi Brumărel - Poveste în rime - autor Aurora Luchian

Ţup! se zbenguia afară, Ca-ntr-o caldă zi de vară, Zvăpăiatul Brumărel, În târlici şi ilicel. Nasu-i curge, s-a-nroşit, Strănută şi a tuşi…

0 Oct 12, 2014

În dulceaţa zorilor - autor Aurora Luchian

În răscrucea dimineţii,Pământul a plâns cu rouă.Cântă într-un cor sticleţii,Bucuroşi de ziua-nouă,Iar ciocănitoarea-n fag,Îl consultă. Doc…

0 Mai 18, 2014

Insignă

Se încarcă...

Fişiere video

• Adăugare fişiere video
  • Vizualizează Tot

Statistici

Top Poetry Sites

© 2020   Created by Gelu Vlaşin.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor