Toate discuţiile etichetate „cu” (11)

← Înapoi la Suflet de copil.
Discuţii Răspunsuri Activitatea Recentă

Procesul greierului cu furnica / Recidivă - Poveste în rime - autor Aurora Luchian

Greierul ce a furat,Cică a recidivat...S-o luăm încetişor,Cu procesul, fraţilor! Un greiere şi-o furnică,De-o vreme se judecă,Că-i furase-n…

Început de Aurora Luchian

0 Nov 29, 2015

Veni toamna cu ghetuţe - Poveste de toamnă - autor Aurora Luchian

Furnicel şi cu Artur, Puiul unui trubadur; Şi cu Mustăcel, în frac, Mezinul lui don' Gândac; Se jucau, ridicând tonul, Ca orice copii, şot…

2 Sep 18, 2014
Răspunsul dat de Aurora Luchian

Cu bine, doamna mea educatoare - autor Aurora Luchian

Cu ochii umezi o privescPe doamna mea, căci o iubesc,Pe blânda mea educatoare,Că nu-i alta ca ea sub soare!*Îi mângâi mâna şi o-ntreb,Dacă…

0 Iun 18, 2014

Rămâi cu bine, grădiniţă! - autor Aurora Luchian

Rămâi cu bine, grădiniţă!Spune-ntristată o fetiţă.Cu bine, jucării de pluş,Cu bine, dragelor păpuşi!*Rămas-bun, căţel pătat,Căci de codiţă…

0 Iun 13, 2014

Ţânţarul cu bocăncei - autor Aurora Luchian

Un ţânţar cu bocăncei,Peticiţi, cu tălpi din tei,Ciorapi în călcâie , rupţi,Pantaloni pătaţi, cam scurţi,O bluziţă gri, uzată,Se foia prin…

0 Mai 2, 2014

Aş vrea s-ajung la stele! - Handicapul - autor Aurora Luchian

0 Mar 5, 2014

Cu bine, du-te pe strat! - autor Aurora Luchian

Timpul pare-ncremenit. Câmpu-n straie de argint, Se-nspăimântă, spune-o rugă; Un bursuc pe-o buturugă, Suflă-n labele brumate, Iscodind pe…

1 Nov 9, 2013
Răspunsul dat de Agafia Dragan

Capra cu trei iezi - autor Aurora Luchian - Adaptare în versuri după povestea cu acelaşi nume de Ion Creangă

Cică a fost o căpriţă,Ce pe iezi îi sfătuia,Cum să se comporte dânşii,Când de-acasă va pleca.---------------------------------Ea avea tre…

4 Iun 22, 2013

Cu bine, voi fi şcolăriţă! - autor Aurora Luchian

Iată, te las pisic hoinar, Ce te-am purtat la grădiniţă. De astăzi am abecedar, Caiete, stilou, ce peniţă! Şi mă vor însoţi mereu, Rămas-b…

0 Sep 17, 2012

Cu bine, doamna mea educatoare! - autor Aurora Luchian

Cu ochii umezi o privesc Pe doamna mea, căci o iubesc, Pe blânda mea educatoare, Că nu-i alta ca ea sub soare! * Îi mângâi mâna şi o-ntreb…

2 Iun 23, 2012

Insignă

Se încarcă...

Fişiere video

• Adăugare fişiere video
  • Vizualizează Tot

Statistici

Top Poetry Sites

© 2020   Created by Gelu Vlaşin.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor