Toate discuţiile etichetate „din” (10)

← Înapoi la Suflet de copil.
Discuţii Răspunsuri Activitatea Recentă

Din mirajul iernii - autor Aurora Luchian

Fulgi pufoşi, ca-ntr-o poveste,Vin din boltă, în cascadă,Zburdă-n câmp, pe deal, pe creste,Veni iarna, nu-i şaradă! Flori de gheaţă râd pe…

Început de Aurora Luchian

0 Dec 7, 2015

Din murmurul lui Gustar - autor Aurora Luchian

Dintr-o galerie lungă,Nevăstuica în mirare,Rotofeie, uşor scundă,Se ivi, zâmbind la soare.Galant, un mohor subţire,Se plecă, o salutase,Şi-…

0 Aug 30, 2015

1 Iunie, strop din Rai - autor Aurora Luchian

Vino azi, dacă ţi-e dor,În visul copiilor.Şi-o să guşti, dacă mai stai,Strop din colţul meu de Rai..E-ntâi iunie şi-i zorCă-i ziua copiilo…

0 Mai 25, 2015

Din croşetul unei zile - autor Aurora Luchian

Vânt domol, zarvă-n frunzare, Cer senin, când ploi călduţe, Floricele prin ponoare, Urzici, ştevii, ciupercuţe.   Sar lăcustele tăcute,…

0 Mai 25, 2015

Din Raiul lor - autor Aurora Luchian

Desculţe, prin rouă trecBerzele spre bălţi albastre.Broaştele în cor petrec,Cântând voios, verii noastre..Trece o egretă lin,Plescăia şi-o…

2 Mai 24, 2015
Răspunsul dat de Aurora Luchian

Un strop din mai - autor Aurora Luchian

Vino-n lumea mea şi stai În miraj bogat de flori, Şi să guşti un strop din mai, Mult parfum, cer fără nori. . Un izvor susură lin. Ciocârl…

0 Apr 30, 2015

Din mirajul verii - autor Aurora Luchian

Sub cer luminos de vară,Râurile curg agale.Vântul târşâind, îşi carăSaboţeii. Şi sub poaleDe păduri întunecate,S-a ascuns că nu mai poate!…

0 Iul 9, 2014

Din lacrima copilăriei - autor Aurora Luchian

Din inimioara-mi mititică, Cu glăscior de turturică, Voi recita o poezie, Şi o dedic cu bucurie, Copiilor din jurul meu, Frumoşi precum un…

2 Mai 30, 2014
Răspunsul dat de Aurora Luchian

Interpretul din mohor - autor Aurora Luchian

Cu o floare la ureche, Într-o salopetă veche, Şi chitara într-o mână, Murmură voios, spre lună: . -Ce senin şi câte stele! Voi struni co…

0 Iun 30, 2013

Legumele din oală - Supica - autor Aurora Luchian

Mare bulbuceală-n oală!Un morcov mai ca să sară:-Nu vreau să mă fierbi, ştiu bine,Căci îmi pierd din vitamine!Un cartof bolborosi:-Mai bine…

0 Nov 6, 2012

Insignă

Se încarcă...

Fişiere video

• Adăugare fişiere video
  • Vizualizează Tot

Statistici

Top Poetry Sites

© 2020   Created by Gelu Vlaşin.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor